Як військовий прокурор України забув про 300 суїцидів заради офісу

Бой за степлер. Как военный прокурор Украины забыл про 300 суицидов ради офиса

Військовий прокурор Анатолій Матіос пообіцяв, що найближчим часом відбере у редакції газети «Вести» офісне приміщення в центрі столиці. Для того щоб похвалитися своїми успіхами в боротьбі з журналістами, він зібрав брифінг, де потрусив рішенням суду від 28 вересня. Про це повідомляють журналісти «Вести«.

«Я радий, що видання «Вести» тепер має буде звернутися до національного агентства з управління активами та продовжити або укласти з державою угоду про використання приміщень, а це 3-й поверхи «Гуллівера» (бізнес-центр в центрі Києва. — аАвт. ). Майже п’ять тисяч квадратних метрів. Йдеться про те, чи зможе воно там в подальшому використовувати вкрадене майно», — сказав він.

При цьому Матіос не соромився у виразах, допускаючи образливі висловлювання про нібито недостатню «інтелектуальну глибину» нашого видання. А недавно в одному з інтерв’ю і зовсім опустився до використання вуличного слогана замовних акцій протесту проти «Вестей» — «Вести жесті».

Ймовірно, досить часті наші статті про те, що діється зі злочинністю в армії, неабияк набридли Матіосу. Але хочемо відразу попередити головного військового прокурора — колектив «Вестей» нікуди виселятися не збирається, навіть якщо Матіос знову приїде до «Гуліверу» на броньовику або прилетить на вертольоті.

Матіосу не наливати

Примітно, що на головного військового прокурора немає управи навіть у кваліфікаційно-дисциплінарній комісії прокурорів, яка змушена була відкрити проти нього справу за нецензурну лайку в соцмережах. З проханням про це звернулася міжнародна правозахисна організація Transparency International. За їхніми даними, 25 травня Матіос в Facebook розмістив пост з використанням нецензурної лексики (мова йде про зображення з підписом «П..й цунамі! Мао з нами!»).

А ще Матіос нібито пропонував журналісту $10 тис. За підготовку вигідного для нього сюжету. «Але для Матіоса ніякі закони не писані. Він любить повторювати фразу, мовляв, «я маю розкiш говорити, что думаю». Але його постом з матами були шоковані багато прокурори, хоча і до цього його склад дивував. Всі сміються над його улюбленими мишами і кактусами, яких він виставляє мало не в кожному пості. Тоді жартували: Матіосу більше не наливати», — розповіло «Вестям» джерело в ГПУ.

Не розкривають вбивства військових

Але це півбіди. Насправді військова прокуратура настільки захопилася самопіаром, що після справи про батальйон «Торнадо», яких звинувачують в тортурах в зоні АТО, і у вбивстві адвоката ДРУшників (саме Матіос намагався видати його за розправу Кремля, а насправді, як з’ясували «Вести», це виявилося злочином на побутовому грунті) про розкриття військових злочинів не чути.

За словами колишнього заступника військового прокурора центрального регіону Анатолія Маркевича, в 2014 році відомство було відтворено саме для розкриття військових злочинів.

«Але їм зараз цікавіше з помпою затримати хабарника, показати обшук, розкладку купюр на килимі. Адже розкриття суїцидів і вбивств військових не принесе такого піару. Якщо подивитися результат роботи військової прокуратури, то відсоток розкриття у них мізерний», — говорить «Вестям» Маркевич.

За його словами, військова прокуратура спеціально створює ситуацію, коли вбивство, суїцид або нещасний випадок у військовій частині кваліфікують як звичайне вбивство.

«Вони спеціально прибирають військову мотивацію і кваліфікують справу як звичайне вбивство і спихають поліції. Там теж цим займатися не хочуть, в результаті смерті військових просто ніхто не розслідує. Тому що розслідування військових злочинів — справа дуже кропітка, потрібно ще й на місце подій виїжджати», — каже Маркевич.

«Поправити цю ситуацію міг би генеральний прокурор, але він цього не бачить, ймовірно, тому що сам без юридичної освіти. І слухає все, що йому говорить військовий прокурор. Тому небойові втрати у нас ростуть, а прокуратура займається самопіаром», — вважає Анатолій Маркевич.

Самогубство п’ятьма пострілами

Слова Маркевича підтверджує і офіційна статистика. У минулому році, за даними Міноборони, в АТО загинули 211 військових, при цьому небойових втрат набагато більше: самогубств — 63; вбивств — 30; дорожньо-транспортних пригод — 18; отруєнь (алкоголем, наркотична та інше) — 10, необережне поводження зі зброєю — 39; порушень заходів безпеки — 4; смерті в наслідок хвороб — 58; нещасних випадків — 29 і інших — 5. Всього — 256

Наприклад, в Миргороді Полтавської області вибухнув скандал навколо загадкової смерті капітана, 26-річного Василя Хука. Військовослужбовець з 3-го територіального вузла урядового Держспецзв’язку та захисту інформації загинув ще 15 січня. І, за версією поліції, причиною стало самогубство. Але рідні не вірять, адже у хлопця знайшли три отвори у потилиці від куль, а він міг знати про махінації керівництва. Чомусь справою займається полтавська прокуратура, а не військова, хоча це їх прямий обов’язок.

«У нас близько 300 суїцидів військових, і їх ніби як не помічають. І багато дуже сумнівні: це або вбивства, або доведення до самогубств. В одному з випадків було п’ять пострілів в шию. Я зустрічався з людьми, які займаються «самогубством» офіцера ще від 2015 року. Офіцер міг бути причетним або свідком переміщення через кордон товарів. Вночі поговорив з колегою, сказав: «Іду відпочивати», а через пару годин його знайшли мертвим — на грудях розірвалася граната. Але військова прокуратура відмахується», — повідомив Маркевич.

Виносять все підряд

Екс-заступник глави ГПУ Микола Голомша також вважає, що військова прокуратура порушує Конституцію і займається не властивою їй функцією. «Військова прокуратура повинна займатися виключно військовими злочинами, так записано в законі, — каже Голомша. — А у нас в країні панує правовий нігілізм, коли правоохоронні органи втручаються в малий і середній бізнес, проводять там обшуки. Що їм там робити? Для цього є податкові органи. А вони один за одним ходять — одні сервера вилучили, за ними другі йдуть, забирають комп’ютери, потім треті забирають те, що залишилося. І кожен вважає, що він має рацію. Силові органи сьогодні працюють за вказівкою свого начальства, виплоджуючи і покриваючи свої брудні схеми нападами на бізнес».