Обвинувачений у вбивстві Грабовського: я не винен, адвоката прибрали СБУ і Матіос

Матеріал опублікований на сайті Весті

Виповнилося три роки з моменту одного з найбільш шокуючих вбивств постмайдановской епохи — розправи над адвокатом Юрієм Грабовським. У ніч на 26 березня 2016 року його труп був знайдений в селі під Черкасами. Цьому передувала загадкова історія зі зникненням юриста.

Секретар Національної асоціації адвокатів Юрій Грабовський пропав в самий розпал слухань у гучній справі, де він виступав захисником. Вона стосувалася двох полонених України співробітників ГРУ Росії — Олександра Олександрова і Євгена Єрофєєва, яких пізніше обміняли на українського нардепа Надію Савченко.

Саме на професійних мотивах вбивства Грабовського спочатку наполягали його колеги. Однак офіційна версія слідства інша: адвоката вбили з корисливих мотивів на той момент 26-річний підприємець і любитель фітнесу Артем Яковенко і 18-річний студент Максим Чмельов.

Обвинувальний висновок говорить: Чмельов і Яковенко викрали адвоката, відібрали у нього $20 тис. і вбили, зануривши труп під Черкасами. До цього вони нібито возили Грабовського з Одеси до Києва, в його офіс, де юриста бачив один із співробітників — Сергій Федосеєнко, який незабаром теж зник і не знайдений до цього дня. Можливо, Федосенко пропав тому, що побачив Грабовського зовсім не з Яковенко, а з іншою людиною, який і є справжнім злочинецем.

Свою вину в досудовому розслідуванні обвинувачені підтверджували, але після передачі справи в суд відмовилися від своїх слів, не назвавши причин. Процес Чмельова і Яковенка слухається вже більше року в Шевченківському райсуді Києва без допуску ЗМІ. Обвинувачені утримуються в СІЗО. «Вістям» вдалося взяти інтерв’ю у Яковенко, яке здатне з ніг на голову перевернути уявлення про те, що трапилося навесні 2016 року. Аудіозапис інтерв’ю є у розпорядженні редакції.

За словами Яковенка, незговірливий адвокат заважав обміну Савченко на ГРУшників, тому юриста «ізолювали» українські спецслужби. За їхнім завданням, нібито в інтересах України і за винагороду, він разом зі своїм приятелем виманив Грабовського в Одесу і передав силовикам, розповідає Яковенко.

«У Грабовського вкрали мобільник — тоді мене і взяли в оборот»

— Через що був викрадений, а в подальшому вбитий адвокат Юрій Грабовський?

— Єрофєєва і Олександрова, за сценарієм, мали обміняти на Надію Савченко. У нашого слідства горіли терміни (їх потрібно було міняти як військовополонених, а у захисту були докази їх непричетності на той момент до армії РФ і вбивства українців — ред.), і їм треба було Грабовського кудись подіти. Так в історії з нізвідки з’явився я, наївний дурник, якому запудрили мізки … Я його пальцем не торкнув, моя справа тільки полягала в тому, щоб заманити його в Одесу, де вони його і взяли.

— Хто такі «вони»?

— Українські силовики. Я на 99% впевнений, що тоді (головному військовому прокурору — ред.) Матіосу дали завдання не допустити участі Грабовського в справі ГРУшників. Він особисто мене допитував після затримання, умовляв тоді підписатися під їх версією. Мовляв, у мене немає вибору.

— З одного боку ви — «людина з боку». З іншого, стверджуєте, що до вбивства Грабовського причетні вітчизняні спецслужби. Чому тоді вони звернулися до вас за допомогою, а не зробили все самі?

— Там низка випадковостей, а може і не випадковостей… Плюс на когось це все треба ж було повісити, адже правда? Так вже збіглося, що я перейшов дорогу Матіосу. У квітні 2016 року в БЦ «Гулівер» в Києві у мене повинен був відкритися конвертаційний центр. За задумом, мій обмінник повинен був переводити електронні гроші в готівку: через ВКонтакті (він тоді ще не був заборонений), як change money — з електронних грошей в кеш. Але як пізніше я дізнався, в Україні такого роду послугами займається тільки одна фірма, і вона — Матіоса. Всіх інших «громили». Можливо, він розумів, що я можу стати його конкурентом, і через це вирішили мене підставити… Плюс до того ж я поверхово обізнаний із Грабовським, і цим, напевно, також вирішили скористатися.

— Як ви з ним познайомилися і наскільки щільно спілкувалися до подій березня 2016 року?

— З Юрою я познайомився за чотири роки до цих подій в закладі «Vodka Bar» в ТЦ «Глобус» — там на нього наїхали хлопці. Скажімо так, це були особи кавказької національності, яких я добре знав. І я розрулив конфлікт. На знак подяки Юра дав мені свою візитівку і записав мій номер. Цим власне і вичерпується наше спілкування. Я припускаю, що мої контакти були «зняті» з телефону Грабовського (в адвокатському співтоваристві запевняли, що незадовго до загибелі у Грабовського викрали мобільник і пістолет, — ред.) — і звідти вийшли на мене. Мабуть, більше на цю роль ніхто не підійшов — і мене взяли в оборот.

— Ви маєте на увазі ваше вербування? Хто і як його здійснював?

— Так, конфіденційне співробітництво з органами. За пару місяців до загибелі Грабовського, мене зустріли співробітники однієї зі спецслужб. І під приводом роботи на державу під прикриттям пояснили, що потрібно зробити. Мені говорили, що Юру ніхто чіпати не буде, мовляв, «просто потримаємо на підвалі якийсь час, а потім випустимо». Розповідали, що він захищає російських солдатів, які вбивали наших військових…

Чіпляли на педофілію

— Хто конкретно з вами контактував зі спецслужб і як це відбувалося?

— Головний там був (радник керівника Департаменту контррозвідки СБУ генерала Олексія Петрова, інструктор клубу ножового бою «Клинок» Андрій, — ред.) Лісогор, плюс один раз я спілкувався в машині з (майором СБУ Олександром — ред.) Покладом. Вийшли на мене вони за пару місяців до історії з Грабовським, коли я йшов зі спортзалу на Харківському шосе в Києві. До мене під’їхала машина, в якій сиділо 4 людини, відразу було зрозуміло — серйозні люди. Від мене вимагали сісти до них, зав’язалася розмова. Ця бесіда йшла в одну сторону: відразу ж мені пояснили, що якщо відмовлюся з ними співпрацювати, то у мене і близьких будуть проблеми. Слідом показали фото Грабовського і запитали, чи знаю я його? Я зізнався, і мені сказали: до мене буде справа. Дали вказівку: записати номер, і спілкуватися з ними через месенджер Wickr. Говорили, що держава просить мене допомогти, обіцяли квартиру, інші блага… Через деякий час мені призначив зустріч Лісогор в L`Kafa, поставив завдання виманити Грабовського в Одесу. Обіцяв, що все буде забезпечено від «А» до «Я», проспонсорувати. Щоб остаточно схилити мене на їхній бік, показав мені відео, де Грабовський займається сексом з малолітніми хлопчиками. У мені заграло, і я повівся…

— Ви впевнені, що це було справжнє відео?

— Так, 100%. Юру важко з кимось сплутати. Мене переконували, що він педофіл. Там було три таких відео — з хлопчиками років 9-10 максимум…

— Звідки у Лісогора взявся цей запис, ви спитали?

— Він сказав мені, що це оперативні матеріали. А Грабовський — людина проросійських поглядів і не заслуговує права перебувати в нашій країні. Я погодився співпрацювати з силовиками. У моє завдання входило тільки виманити Грабовського в Одесу. Тоді я навіть не міг припустити, що всі стріли в кінцевому рахунку зійдуться на мені.

— Як ви виманювали Грабовського на зустріч з вами?

— У соцмережі Instagram. Я не був на нього підписаний, це мої куратори показали його сторінку, і запитали: «Ти можеш з ним зв’язатися і розкрутити його?» Я відповів, що в принципі, це можливо. Адже наскільки мені стало відомо, Грабовський — гей. І в теорії він міг «повестися» на спільне проведення часу, тільки не на мене. Юра знав, що я не по цій частині. Так з’явився в історії Чмельов. Прямо в листуванні ми не обговорювали інтим, я просто сказав Грабовському, що є хлопчик, як і він. І що той готовий познайомитися. На нього адвокат і клюнув, приїхавши до нас в гості.

— Ось так просто, хоча до цього ви чотири роки навіть словом не перекинулись з Грабовським?

— Так, саме так. Я написав йому, що є молодий цікавий хлопець, який не проти з ним провести час. Юра мене згадав і сказав, що в принципі готовий під’їхати. Тим більше, як він пізніше сам говорив, в Одесі у нього планувалася ще якась зустріч.

Яковенко вважався запасним варіантом

— Як ви познайомилися з Чмельовим?

— Через його сестру, я з нею спілкувався близько півроку. Вона приїхала на день народження, Максим був у цій компанії. Ну, я і запропонував йому заробити. Мовляв, треба педофіла притиснути… Чмельов про кураторів нічого не знає, я його вмовив грошима. Зараз він співпрацює з моїми «кураторами» зі спецслужб, тому говорить рівно те, що ті хочуть почути. Йому пообіцяли, що все повісять на мене: я отримаю довічне, а він 8 років. Але за «законом Савченко» термін Чмельову потім перерахують, і він вже через рік вийде.

— Вас не бентежило, що ті люди, які вам давали вказівки «притиснути педофіла», м’яко кажучи, непрості?

— Бентежило, звичайно. Але хотілося допомогти країні якось… Зараз я розумію, що як дурень надійшов …

— Коли ви прибули до Одеси і як готувалися до зустрічі з Грабовським?

— Оселилися в районі Аркадії, за пару тижнів до приїзду адвоката. Я зняв квартиру за липовими документами на тривалий термін. Зв’язувався з Юрою я, вже перебуваючи в Одесі. Але як мені аж до останнього моменту пояснювали, я був запасним варіантом на його заманювання.

— А хто був основним?

— Не знаю. Просто мені говорили, що я запасний. І може нічого не буде, і не доведеться робити. Принаймні, так мені писали в додатку Wickr.

«Не думав, що у цих» спеців «вистачить мізків вбити людину»

— Чмельов розумів суть того, що готуються зробити з Грабовським?

— Він розумів просто, що йому треба бути поруч зі мною. Він не знав, що він просто наживка… Я ж не думав, що у цих «спеців» вистачить мізків вбити людину — це край. Навіть якщо адвокат і педофіл, то Бог йому суддя, це не варто смерті…

— Отже, незабаром після перенесення засідання по справі російських ГРУшників Грабовський приїжджає до Одеси на ваше запрошення. Що було далі?

— Я його зустрів біля готелю, запропонував зайти до нас в гості. Мовляв, хлопчик тебе чекає. Юра ж хотів їсти, але я відмовився йти з ним в ресторан — знав, що мені не можна світитися перед камерами. Запропонував перекусити вже у нас: потрібно було якомога швидше його затягнути на квартиру… На підході до будинку я помітив, що нас контролювали — мені отмаячілі по Wickr, що неподалік стоїть автомобіль Volkswagen Т4. Прислали повідомлення, що все йде за планом — не переживай, ми зайдемо, його погрозами, потримаємо у себе, а потім відпустимо.

— Адвокат зайшов в квартиру…

— Я завів його додому, до нас спустився Чмельов з другого поверху. І ми зробили запис того допиту Грабовського, який потім показував журналістам Матіос. Де він відмовлявся від захисту Олександрова.

Зробили з Грабовським вісім відеозаяв

— Ваш голос ми чули за кадром, але незрозуміло чому Грабовський так дивно виглядає на цьому записі. На адвоката була надіта майка, поверх якої — піджак, а його руки — заведені за спину. Плюс зовнішній вигляд його також був відверто неважливим. Він був під чимось?

— Ні. Голос у нього був такий, тому що він був довго в дорозі. Його нічим не накачували, експертиза це підтвердила. Чи не кололи його нічим… Руки стягнули будівельними стяжками, налякали його пістолетом «Сталкер» переробленим. І він сказав все, що було потрібно.

— Чому вас, як людину далеку від політики і юриспруденції, чомусь зацікавило отримання його одкровень саме по частині справи Олександрова і Єрофєєва?

— По телевізору дивився про це. Ну і плюс «куратори» мені повідомляли, що Грабовський розвалює їх справуу і заважає обміну. За пару днів до приїзду адвоката в Одесу зі мною зустрічався близько фітнес-клубу на Аркадії один з представників спецслужб, «накачував» мене… Завдань, які поставили, було два — спочатку зв’язати Юру, а потім записати з ним відео, де він визнавався б в педофілії і відмовлявся від захисту російських військових. Їх зробили з декількох дублів.

— Тобто, існує кілька відео заяв Грабовського, коли він був полонений вами?

— Їх вісім було, вибрали одне — те, яке зараз є в справі. Всі інші кудись поділи. Коли спілкувалися з ним щодо педофілії, то він називав ряд серйозних прізвищ тих, хто займається цим самим. Але зараз вже не згадаю їх — на СІЗО СБУ мене так «запресували», що пам’ять місцями забило.

Фахівці забрали адвоката живим

— І все-таки, чому ви повірили в те, що Грабовський розбещував дітей?

— Зараз такі технології, що повністю виключати монтаж можна, але адвокат сам зізнався в цьому нам на квартирі. Плюс ви запитайте, а чому його колеги, які кричали після вбивства Грабовського, тепер не можуть зайти на суд? А мені підсунули адвоката Олександра Панченка, який був приставлений «спецурою» і повністю виступав в унісон з лінією держобвинувачення. У мене в суді запитали: «Ви визнаєте вбивство?». Я відповів, що ні, але Панченко заявив, що мене неправильно зрозуміли… Так він мене топив три роки, зараз він відмовився від участі в нашій справі.

Вбивство по паперах відбулося, вважай, у мого батька в городі, ви що реально вірите в те, що я настільки дурний? Плюс записи з камер відеоспостереження позачіщалі… Чому ніхто не задає питання — якщо я його вбив, чому я ні на одній камера не засвітився, крім банкомату під час зняття грошей з картки? Я просто виманив його, записав з ним відео (мій голос обіцяли зашифрувати, що його ніяка система не розпізнає), а потім впустив «спеців» в квартиру. Вони зайшли і забрали його ще живим.

— Скільки їх було?

— Зайшло четверо, але були ще. Я знав, що на вулиці також страхують люди. Тому навіть якби Грабовський і спробував втекти, варіантів у нього не було. Вивернули кишені Юрія, сказали забрати його банківську картку і зняти з неї гроші, плюс зробити дещо з його телефоном.

— Ситуація, що сталася, не викликала питань з боку Чмельова?

— Звичайно, він почав задавати питання. Я пояснив йому, що Грабовський педофіл, який захищав російських військових. Тобто, ми все зробили правильно, допомогли спецслужбам. Потім дав Чмельову пару сотень доларів, і ніяких питань більше не було. Він поїхав до себе в Котовськ.

— А скільки вам заплатили за участь в історії з Грабовським?

— П’ять тисяч доларів передали за два дні до цього, близько фітнес-клубу на Аркадії. До цього давали в Києві, щоб я приїхав, $2,7 тис.

— Що зробили після цього ви?

— По країні нікуди я не їздив. Те, що вони показують, ніби орендований мною Chevrolet був під Черкасами, і через відеореєстратор в ньому вони і знайшли, де захований труп — це все підстава. Люди зі спецслужб самі це авто у мене забрали спочатку, а потім пригнали назад в Одесу.

— Чому вирішили різко рвантути до Єгипту?

— Не різко. Мені спочатку був розписаний такий сценарій. Сказали, щоб я знайшов будь-яку дівчину і разом з нею полетів до Єгипту. З нею я познайомився за один вечір — в кафе-барі «Гранат» в ніч на 8 березня. І запропонував їй поїхати разом відпочивати, як подарунок. Коли їхали, я взяв з собою iPhone Грабовського. Він стояв біля нього запаролений по відбитку, але ми перевели його на цифровий код.

— Ви відправилися до Єгипту — і звідти публікували пости на сторінці Грабовського?

— Так, мені дали таке завдання — зроби вигляд, що у нього все добре, а він просто полетів. 5 березня, коли з’явився на його сторінці пост, що у нього все в порядку, насправді це було вже не так. Просто почалася паніка — Юрі дзвонив помічник, купа повідомлень приходила, що з ним і як … Я дивився на телефон і розумів, що, напевно, я встряв…

— Чому, в такому разі, вирішили повернутися?

— Повірив «кураторам» і тому, що вони мені в вуха заливали. Вони запевняли, що знайдуть «не дуже хорошу людину», яка відповість за всю цю історію з Грабовським. Я на той момент ще не думав, що вони його вб’ють … У Єгипті я думав, що все ще буде добре. Адже я виконав всі вказівки — писав пости, знищив телефон…

Вбивство Федосенко — справа рук команди Лісогора?

— Отже, ви повертаєтеся в Україну, і прямо в аеропорту вас затримують. Очікували такий поворот?

— Навіть на 1% не припускав, що таке буде. Я думав, що вся ситуація з Грабовським робиться на благо країни.

— У Генпрокуратурі заявляли, що ви і Чмельов спочатку зізналися, нібито задумали вбити Грабовського з корисливих мотивів?

— Це не так … Все, що було показано по телевізору і наші визнання — це все з подачі спецслужб. Було так — завели нас на підвал, де били шокером, потім повели в туалет, де ми по 12 годин на лайні лежали… Потім принесли папери, що ми у всьому зізнаємося, і отримуємо по 5 років.

— Де ви перебували в той момент, коли був вивезений в Черкаську область і надалі убитий Грабовський?

— Одесу я не залишав, тільки в Єгипет звідти летів.

— Ви вбивали Грабовського?

— Ні.

— Чмельов?

— Теж не вбивав.

— Чому тоді зізнавалися в цьому, а не намагалися донести свою позицію через ЗМІ раніше?

— Був пресинг, моральний і фізичний. Мене били, завдали каліцтва і травми, є відео, де камера знімає, а я нібито під впливом наркотиків. Суд спеціально закрили, щоб уникнути «зливу».

— Хто вбив Грабовського?

— Співробітники правоохоронних органів.

— Колега Юрія — адвокат Оксана Соколовська — раніше повідомляла, що зник її помічник Сергій Федосенко, який бачив Грабовського в київському офісі, куди той прийшов разом з якимось чоловіком вже після викрадення в Одесі. Цією людиною були ви?

— Ні, зі свідчень Федосенко, які він давав перед своїм зникненням, — з Грабовським був чоловік у віці 35-40 років. Мене він не впізнав, це була інша людина. Офіційно Федосенко вважається живим, але за наявними відомостями — його труп знайшли в Одесі. Підозрюю, що за цим, як і вбивством Грабовського, стоїть команда Лісогора. Їм потрібно було забрати матеріали справи по ГРУшникам з офісу адвоката, тому вони туди і привели його.

— Навіщо ви вирішили все це розповісти зараз?

— Щоб убезпечити себе. Я знаю, що мені аж до сьогоднішнього дня загрожує небезпека з боку правоохоронних органів — військової прокуратури та СБУ… Плюс всі знають, що влада зараз змінюється. Може бути моє інтерв’ю підштовхне її до того, щоб об’єктивно розслідувати цю справу.