Вагонна афера Анатолія Матіоса: розслідування «Радіо Свобода»

Головний віськовий прокурор України Анатолій Матіос має відношення до корупційної схеми, яка, вочевидь, вже більше року приносить йому колосальні статки. Такий висновок можна зробити з розслідування авторитетного видання «Радіо Свобода».

Як у руках Анатолія Матіоса опинилася тисяча напіввагонів?

Журналісти нагадують, що весною-літом 2017 року військова прокуратура в рамках «справи податківців» завітала з обшуками за низкою адрес, в тому числі до компанії «Юнісон груп», яку пов’язують з екс-міністром доходів і зборів Клименком. Загалом у ті дні обшукали понад 400 адрес у 15 українських областях, заарештували майна на суму 888 мільйонів гривень. Про це повідомили на спільному брифінгу сам головний військовий прокурор України Анатолій Матіос та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

В результаті слідчих дій у «Юнісон груп» було заарештовано, окрім іншого, близько тисячі напіввагонів. Тут треба зазначити, що оренда напіввагонів в Україні — це надприбутковий бізнес. Бо їх постійно не вистачає і вони постійно потрібні великому бізнесу. Так, добова оренда одного напіввагона коштує тисячу гривень, однак навіть за таку вартість замовник не отримує вагон одразу. Він чекатиме його місяць чи навіть кілька місяців, повідомляють джерела «Радіо Свобод»а у компаніях, які перевозять свої товари залізницею. Схожу інформацію про попит і вартість вагонів надали в Нацагентстві з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

Тож якщо решту майна «Юнісон груп» за законом передали на управління агенству АРМА, то з ласим шматком у вигляді тисячі напіввагонів сталася дивна історія, безпосереднє відношення до якої має саме Матіос.

«Хто має розпоряджатися активами, заарештованими у «корупційних» справах: Нацагентство з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) чи державні підприємства?», — задається питанням «Радіо Свобода». У цій справі позиції АРМА і Головної військової прокуратури розділилися. Так, нерухомість, корпоративні права та автомобілі, зареєстровані на «Юнісон груп», прокуратура дійсно передала АРМА. А ось тисячу напіввагонів, заарештованих у цій же справі, – «Укрзалізниці».

Офіційна причина такого рішення – дефіцит вагонів в Україні та наявність в «Укрзалізниці» необхідних ресурсів для їхнього зберігання й використання. Про це йдеться в рішенні Печерського суду, подробиці якого з невідомих причин засекретили. Відомо лише, що зараз через таке рішення суду Українська держава щодня втрачає гроші і отримує збитки.

Як через Анатолія Матіоса вагони «загубилися»

Що зараз з вагонами, які зникли немов голка у стозі сіна, — достеменно невідомо. В якому вони, принаймні, стані? Більшість заарештованого майна Радіо Свобода вдалося розшукати в АРМА — вони передані управителям, які виграли конкурси, і вартість оренди цих статків надходить до бюджету. Про це заявив «Радіо Свобода» начальник управління АРМА з питань управління активами Віталій Різник. Винятком, за його словами, є саме ця 1000 напіввагонів. АРМА не визначала управителя для них, адже суд з подачі Матіоса передав їх «Укрзалізниці».

Про стан, місцезнаходження та витрати на утримання вагонів журналістам «Радіо Свобода» просто відмовилися надати інформацію: відповідно до статті 222 КПК «Укрзалізниці» заборонили поширювати її.

Між тим норм закону про те, що Анатолій Матіос міг передати арештоване майно третім особам без участі АРМА, просто не існує у природі. Це чисте самоуправство. Про інші варіанти поводження із заарештованими активами у чинному законодавстві не йдеться, що підтверджують представники Transparency International Ukraine.

Відтак подання військової прокуратури щодо цих вагонів й ухвала Печерського суду про них є незрозумілими з правової точки зору. Це прямо стверджує юридичний радник Transparency International Ukraine Катерина Риженко. Вона уточнює: закон про АРМА ухвалили ще у 2015 році, за два роки до арешту майна. І положення цього закону чітко передбачають передачу всіх арештованих активів у кримінальних справах, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, в управління АРМА.

Радіо Свобода не змогло знайти ухвалу Печерського суду щодо злозасних вагонів у відкритому доступі. В АРМА та Transparency International Ukraine стверджують, що ухвалу, як вже було сказано, з невідомих причин засекретили. І відомо виключно те, що заявив журналістам Анатолій Матіос.

Повна тиша та підозри у корупції

В «Укрзалізниці» категорично відмовилися надати відповідь на офіційний усний запит «Радіо Свободи» щодо ситуації. Працівники відмовлялися приймати запит, кидали слухавку, а потім просто відмикали телефони. Зрештою, керівник прес-служби компанії Сергій Щур запевнив, що відповідь буде надано.Але наразі «Радіо Свобода» не отримало відповіді на цей запит. Так само, журналісти не отримали відповіді на запит до Головної військової прокуратури.

«Найімовірніше, йдеться про корупційну схему з доходами від оренди «вагонів Клименка», — стверджує екс-заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер.

«Я чув про цю та інші подібні корупційні схеми, коли працював у міністерстві. Схоже, нині «напіввагонами Клименка» користується з вигодою для себе одна з великих фінансово-промислових груп в Україні. З цим треба розібратися», – підсумував екс-посадовець.

При цьому фахівці Transparency International Україна підрахували: за нинішніх цін на оренду та високого попиту на напіввагони за півтора року Україна могла би отримати понад півмільярда гривень (!), або близько 20 мільйонів доларів США.

Що ж Анатолій Матіос зробив з тисячою навіввагонів?

Отже, головний військовий прокурор України Анатолій Матіос керуючись невідомими суспільству особистими інтересами в порушення закону передав рухоме майно на мільйони гривень нібито держкомпанії. А по факту — для непублічного використання, скоріш за все третіми особами. Все це було зроблено в три кроки:

1. Військова прокуратура (тобто Анатолій Матіос) звернулася до Печерського суду, щоб передати ці вагони «Укрзалізниці».

2. Суд задовільнив бажання Матіоса і той передав вагони тодішньому керівнику «Укрзалізниці», поляку Войцеху Балчуну.

3. Рішення Печерського суду засекретили і відповідно до статті 222 КПК «Укрзалізниці» будь-яку інформацію щодо них заборонили поширювати.

В результаті напрошується висновок — головний війьсковий прокурор Анатолій Матіос зрозумів, які гроші можна заробляти на цих навіввагонах (за його ж власними підрахунками — $500 тис. щомісяця). І сьогодні на тих чи інших умовах отримує з цих вагонів корупційні статки. Чи то побудувавши власну логістичну кампанію, чи то отримуючи гроші у якості «подяки» від однієї з ФПГ України, яка ці напіввагони отримала.